واکنش جهاني به نقض حقوق بشر در ايران

با صدور قعطنامه نقض حقوق بشر در ايران توسط اتحاديه اروپا درست هنگامي که همه نگاه ها متوجه بحران هسته اي است، بار ديگر نگاه ها به سوي رفتار جمهوري اسلامي با مخالفان سياسي، روزنامه نگاران واقليت ها جلب شد. ns_vakoneshjahani_b.jpg


طي دوسال گذشته اين ششمين قطعنامه اي است که توسط پارلمان اروپا وبرعليه ايران تصويب مي شود. قطعنامه اين پارلمان با اکثريت آرا 60 راي مثبت از 65 عضو اين مجلس را به خود اختصاص داده است. سه نفر نيز به اين قعطنامه راي ممتنع داده اند. اين قعطنامه تصريح مي کند که وضعيت حقوق بشر اززمان روي کار آمدن محمود احمدي نژاد به اين سو بسيار بدتر شده است. بدرفتاري و شکنجه زندانيان، عدم رعايت حقوق شهروندي وافول آزادي هاي سياسي از جمله مواردي است که دراين قعطنامه به آن اشاره شده است.

رسيدگي به پرونده مرگ هاي مشکوکي مانند قتل روشنفکران ومخالفان سياسي و فراهم کردن تجهيزات پزشکي لازم براي زندانياني که از وضعيت جسمي مناسبي برخوردار نيستند از جمله موضوعاتي است که به آن اشاره شده است. اولي رن کمسير توسعه اتحاديه اروپا درخصوص اين قعطنامه که يکي از تند ترين قعطنامه هايي ازاين دست به شمار مي رود گفته است: "با ادامه نقض موارد حقوق بشر در ايران، توسعه روابط اتحاديه اروپا با تهران عملا غيرممکن شده است." به گفته وي اعدام افراد زير سن قانوني، دستگيري روزنامه نگاران ونحوه برخورد بازنان درايران از موارد نگراني اتحاديه اروپاست. او تصريح کرده است که اتحاديه اروپا صرف نظر ازموضوع هسته اي، به مساله حقوق بشر درايران به عنوان يکي ازموانع توسعه روابط با تهران نگاه مي کند.

هفته گذشته، هنگامي که شيرين عبادي جايزه "لژيونر دونور" را ازژاک شيراک رييس جمهوري فرانسه دريافت مي کرد خواستار توجه بيشتر غرب به وضعيت حقوق بشر در ايران شد و کفت: "با وجود چنين ابعاد گسترده اي از نقض حقوق بشر که در ايران وجود دارد، توجه ممالکت غربي و محافل بين المللي در دو سال گذشته فقط معطوف به انرژي هسته اي بوده است. آنها فقط به فکر حفظ امنيت خود هستند و سرنوشت مردم ايران را به فراموشي سپرده اند. هر چند که قبل از آن نيز، غالباً حقوق بشر قرباني منافع اقتصادي و مطامع سياسي غرب مي گرديد."

بازگشت بي خطر گنجي به ايران را تضمين کنيد!

علاوه برشيرين عبادي، اکبرگنجي نيز طي هفته هاي گذشته خواستار توجه اين اتحاديه به وضعيت حقوق بشر شده بود که طي سالهاي گذشته زير بار سنگين پرونده هسته اي ايران خبري ازآن به گوش نمي رسد. قطعنامه ياد شده خواستار آزادي زندانيان سياسي وفراهم اوردن امکان بازگشت اکبرگنجي به ايران بدون اينکه مشکلي براي وي به وجود بيايد شده است. ناديده گرفتن حقوق اقليت ها، تبغيض مذهبي، سرکوب هوداران اقليت هاي مذهبي که مذهب آنها درقانون اساسي به رسميت شناخته نشده است همچون بهاييان و صوفيان، از جمله موارد ديگري است که به آنها اشاره شده است.

در ادامه اين قطعنامه ازمجلس ايران خواسته شده است که با توجه به وضع وخيم مطبوعات ايران وسرکوب روزنامه نگاران، قانون مطبوعات ومجازات اسلامي را اصلاح وآن را مطابق وسازگار با پيمان هاي بين المللي حقوق مدني وسياسي کند. اين قطعنامه از دولت ايران خواسته است که پيمان رفع هرگونه تبعيض عليه زنان را امضا کند. پيماني که توسط نمايندگان مجلس ششم به تصويب رسيد اما شوراي نگهبان آن را رد کرد.. پارلمان اروپا با اشاره به دستور محمود هاشمي شاهرودي مبني ممنوعيت شکنجه از آن استفبال کرده واز ايران خواسته است مدارکي ارائه کند که ديگر مجازات سنگسار را اجرا نمي کند.

اين پارلمان همچنين خواستار آزادي بي قيد و شرط کليه زندانيان سياسي، بويژه کيوان انصاري، کيوان رفيعي، خيرالله درخشنده، ابوالفضل جهاندار و کورش زعيم شده است. ابراز نگراني ازتعطيلي شدن کانون مدافعان حقوق بشر و اعدام افراد کم سن وسا نيز ازجمله موارد نگراني پارلمان اروپاست که درقعطنامه مورد اشاره ذکر شده است.

پارلمان اروپا در قطعنامه خود به عدم اجراي اصل پانزدهم قانون اساسي در مورد تدريس زبانهاي قومي در ايران اشاره کرده و علاوه بر بر شمردن مواردي همچون توهين آشکار به ترک زبانان ايران از طريق روزنامه اي دولتي، تبعيض عليه افراد به دليل خاستگاه قومي و مذهبي شان، بويژه در مورد کردها و عرب ها، را مورد انتقاد قرار داده است.

پارلمان اروپا درخصوص سرنوشت افرادي همچون صالح کامراني، وکيل متهمان پرونده نا آرامي هاي قومي در آذربايجان ايران که از چهاردهم ژوئن (۲۴ خرداد) ناپديد شده ابراز نگراني کرده است و خواهان جلوگيري از اجراي حکم اعدام عبدالله سليماني، عبدالرضا سنواتي، قاسم سلامات، محمد جعب پور، عبدالامير فرج الله جعب، عليرضا عساکره، مجيد آل بوغبيش، خلف خضيراوي، مالک بني تميم، سعيد حميدان و عبدالله المنصوري شده که به جرم بمب گذاري در استان خوزستان به مرگ محکوم شده اند.


بيانيه فدراسيون جهاني حقوق بشر
روز گذشته "فدراسيون بين المللي حقوق بشر" و عضو ايراني آن "جامعه دفاع از حقوق بشر" نيز با صدور اطلاعيه اي مراتب نگراني عميق خود را درخصوص ده رأي اعدام صادر شده براي محکومان عرب تبار ايراني اعلام کردند.
اين بيانيه، با انتقاد از آن که محکممين به اعدام "اين امکان را نيافته اند که در يک دادگاه بيطرف محاکمه شوند" از مسؤولين قضايي جمهوري اسلامي خواسته است از اعدام اين اشخاص منصرف شده و امکان محاکمه شدن آنها را در يک فضاي کاملاً عادلانه و بيطرف فراهم نمايند.
بيانيه مزبور، با يادآوري آن که "شش وکيل که وظيفه دفاع از اين اشخاص را برعهده داشتند نيز دستگير و سپس به قيد وثيقه آزاد شدند. اسامي اين وکلا عبارتست از: خليل سعيدي، عطا شنه، ابوالحسن حيدري، جواد طريري، فيصل سعيدي و طاهري نسب"، اين اقدام را نقض آشکار "اصول اساسي نقش وکلا" [از اصول سازمان ملل] دانسته و يادآور شده که در متن اين اصول آمده است: "وکلا نبايد به خاطر انجام وظايف خودشان، با موکلين يا اهداف موکلين يکي دانسته شده و در يک رديف قرار داده شوند." [ماده 18]؛ و: "دولت ها اطمينان حاصل خواهند نمود که هيچ وکيلي در معرض تهديد، ارعاب، تعقيب يا مجازات هاي اداري، اقتصادي و غيره به خاطراقدامي که طبق وظايف، استانداردها و اصول اخلاقي شناخته شده حرفه خود انجام مي دهد، قرار نخواهد گرفت. [ماده 16]"

"فدراسيون بين المللي حقوق بشر" و "جامعه دفاع از حقوق بشر"، همچنين طي نامه اي خطاب به رهبر، رييس جمهور و تعدادي از ديگر مسوولان ارشد حکومت ايران، نسبت به حملات خشونت آميز و هدايت شده مجرمان خطرناک در زندان اوين به زندانيان سياسي - که طي به زخمي شدن دکتر ناصر زرافشان، وکيل مدافع حقوق بشر انجاميده - ابراز نگراني کرده اند.
در بيانيه اين دو گروه مدافع حقوق بشر، ضمن يادآوري مرگ دو زنداني سياسي در ايران در ماه هاي گذشته (اکبر محمدي و ولي الله فيض مهدوي) خطاب به مسوولان ايراني درخواست هاي مشخصي مطرح شده، از جمله اين که: تحت هر شرايطي، وضعيت روحي و جسماني ناصر زرافشان را تضمين کنند، اطمينان دهند که زرافشان هر چه سريعتر به طور قطعي و بي قيد و شرط آزاد خواهد شد، و سريعاً به هرگونه اقدام تهديدآميز و آزاردهنده در رابطه با تمامي مدافعين حقوق بشر پايان دهند.

تقدير از ناصر زرافشان دراستکهلم

واکنش سازمان هاي حقوق بشري به به وضعيت ناصر زرافشان در زندان در شرايطي صورت مي گيرد که روز مراسم روز جهاني نويسندگان در بند، که روز پنجشنبه و در شهر استکهلم سوئد برگزار شد، به تقدير از اين عضو شوراي نويسندگان ايران و بزرگداشت آنا پوليتکوسکايا، نويسنده و روزنامه‌نگار روس اختصاص داشت. امسال جايزه ويژه کميته نويسندگان در بند انجمن قلم سوئد به ناصر زرافشان اختصاص يافته است.

به گزارش سايت ايران امروز، در اين مراسم سوسن تسليمي، بازيگر سينماي ايران اشعاري از شاعران ايراني از جمله احمد شاملو، سيمين بهبهاني و محمد مختاري، را که نويسنده و مترجم سرشناس آذر محلوجيان ترجمه کرده بود، به علاوه شعري از فرج بايرقدار و توماس ترانسترومر که توسط مرتضي ثقفيان به فارسي برگردانده شده و يکي از محبوب‌ترين شاعران سوئدي است را به زبان سوئدي خواند. مهرانگيز کار، حقوقدان و فعال حقوق بشري نيز با اشاره به فعاليت‌هاي موثر ناصر زرافشان گفت: «عباس اميرانتظام و سيامک پورزند از حيث نکات حقوقي با اين که در مرخصي به‌سر مي‌برند هنوز زنداني محسوب مي‌شوند. از مسئولان انجمن بين‌المللي پن خواستار اين هستم که نام اين دو نويسنده را به عنوان دو نويسنده زنداني هم‌چنان در گزارش‌هاي خود حفظ کنيد. چراکه اين دوتن هنوز با فشار‌هاي زيادي روبه‌رو هستند.»

/ 0 نظر / 12 بازدید