سرعت اينترنت!

وزير ارتباطات، پاسخ گويي به علل محدود کردن سرعت اينترنت براي کاربران ايراني را به زماني ديگر موکول کرد.محمد سليماني ضمن تاييد ممنوعيت ارايه پهناي باند بالاتر از 128 كيلوبيت بر ثانيه به اماكن شخصي و عمومي، گفت: "محدوديت استفاده از اينترنت پر سرعت براي كاربران عمومي و خصوصي در حوزه فناوري اطلاعات مشكلي پيش نمي‌آورد".

محدوديت براي همه

مقابله با سايت ها، وبلاگ ها و کنترل کاربران اينترنت در ايران هم چنان يکي از مسائل جمهوري اسلامي است.اين مقابله که از هنگام توقيف فله اي مطبوعات شکل جدي تري به خود گرفته در پنج سال گذشته به صورت فيلترينگ گسترده، فشار به مديران سايت هاي مستقر در داخل کشور، بازداشت مسئولان فني سايت ها، بازداشت و محاکمه نويسندگان سايت ها و وبلاگ نويسان همراه بوده، در يک سال گذشته شدت بيشتري گرفته است. در تازه ترين اقدام، سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي وزارت ارتباطات در دستور العملي خطاب به کليه شرکت هاي بزرگ سرويس دهنده اينترنت، اعلام کرده: "از اين پس ارائه اينترنت پر سرعت با ظرفيت بيش از ‪ 128‬کيلو بيت بر ثانيه به تمام کاربران اينترنتي [شخصي و عمومي] ممنوع است". اين درحالي است که در چند ماه اخير بارها گزارش هايي مبني برکاهش بدون اعلام سرعت اينترنت توسط کاربران اينترنت منتشر شده است.

در همين ارتباط وزير ارتباطات و فن آوري دو روز پيش در حاشيه همايش زنان و اينترنت که دفتر زنان سپاه پاسداران برگزار کننده آن بود، ضمن تاييد صدور چنين دستور العملي اعلام کرد که "محدوديت اينترنت پر سرعت مشكلي در حوزه ‪ IT‬به وجود نمي‌آورد".محمد سليماني که با خبرگزاري ايرنا گفت و گو مي کرد در عين حال از پاسخ گويي درباره علت اعمال چنين محدوديتي براي کاربران ايراني اينترنت خودداري کرد و گفت فعلا نمي تواند در اين مورد توضيح بدهد اما "در آينده به طور مفصل در اين‌باره صحبت خواهد كرد".

.او در عين حال ادعا کرد: "با توجه به مكانيزم‌هايي كه پيش گرفته‌ايم هيچ مشكلي براي پروژه‌هاي فناوري اطلاعات و اين حوزه پيش نخواهد آمد". محمد سليماني در اواخر مهرماه نيز در پاسخ به خبرنگاران گفته بود: "كاهش پهناي باند براي مشتريان خانگي مشكلي ايجاد نمي‌كند، چراكه با بررسي‌هاي انجام شده، كاربران خانگي نيازي بيشتر از اين رقم ندارند". محمد سليماني هم چنين درباره اينکه اين دستورالعمل مقطعي است يا هميشگي،گفته :" اينكه مقطعي است يا نيست، فعلا به شكل آزمايشي مطرح شده و ممكن است مقطعي نيز نباشد و اگر با جواب خوبي همراه بود، به همين شكل باقي مي‌ماند و دليلي به تغيير ندارد؛ اما مشكل ما مشتريان خاصي هستند كه به پهناي باند بيشتري نياز دارند كه در صورت اعلام، براي آن‌ها راه حل موضعي پيدا خواهيم كرد".

خبرگزاري رسمي جمهوري اسلامي اما خود به نقل از کارشناساني که از آنها نام نبرده دليل اعمال چنين محدوديت بي سابقه اي را "ارائه اينترنت سالم و ساماندهي شده" عنوان کرده و البته اين را هم نوشته که اين روش "نه تنها مفيد نيست بلكه باعث از بين رفتن بسياري از سرمايه‌گذاري‌ها مي‌شود".

اما احمدمعتمدي، وزير سابق ارتباطات در واکنش به سخنان محمد سليماني مي گويد: "تعداد كاربران و اتصال به پهناي باند ADSL شاخص اصلي در اينترنت است و اگر محدوديتي در كار باشد، عملا همه‌ كاربران حذف مي‌شوند". معتمدي که اکنون به تدريس در دانشگاه امير کبير مشغول است، ضمن رد سخنان وزير فعلي در گفت و گو با خبرگزاري ايسنا تاکيد کرده که اعمال محدوديت‌ در قبال پهناي باند بر روي كاربران، برنامه‌هاي وزارت فن‌آوري اطلاعات را نيز مختل خواهد كرد و تجارت شركت‌هايي كه نيازمند پهناي باند بالا هستند با معضل مواجه خواهد شد و ICPها دوسوم تجارت خود را از دست مي‌دهند". اين عضو هيات علمي دانشگاه تاکيد کرده که "خدمات آينده‌ تحت وب با سرعت پايين از سوي كاربران استقبال نمي‌شود و در توسعه‌ كاربرد‌هاي الكترونيكي مختلف اثر منفي برجاي مي‌گذارد، چراكه بسياري از سرويس‌ها امكان ارايه روي سرويس دايل ‌آپ را ندارند كه از آن جمله مي‌توان به پخش برنامه‌هاي زنده‌ تلويزيوني كه اينترنت مي‌تواند جايگزين ماهواره باشد و يا آموزش الكترونيكي و ويديو كنفرانس اشاره كرد؛ كاربردهايي كه در عين ضرورت وجودي با سرعت پايين از زندگي روزمره‌ كاربران حذف خواهند شد". معتمدي مي گويد: "روش محدود كردن پهناي باند براي جلوگيري از بروز تخلف راه درستي نيست، چراكه به ورشكسته شدن بخش خصوصي منجر مي‌شود و سازمان تنظيم مقررات بايد از حقوق اين بخش حمايت كند".

حمايت از خودي

در کنار ايجاد محدوديت هاي بيشتر براي همه،در يک سال گذشته حمايت از خودي ها براي فعال شدن در حوزه اينترنت از سوي مقامات کشور در دستور کار قرار گرفته است.محمد حسين صفار هرندي وزير ارشاد، در چند ماه اخير بارها از رها بودن سايت ها و وبلاگ ها و"لزوم ساماندهي" آنان سخن گفته است.

همزمان در يک سال گذشته تعداد بيشماري سايت وابسته به مقامات دولت جديد فعاليت خود را آغاز کرده اند، سايت هايي که به طور غير رسمي اخبار مورد نظر معاونان، مشاوران و وزرا و حتا مديران کل و معاونان وزراي مختلف دولت را منعکس مي کنند. اين سايت ها نه تنها با هيچ محدوديتي همراه نيستند بلکه آن گونه که از اخبار منتشر شده بر مي آيد به طور مستقيم بخشي از بودجه عمومي کشور را به خود اختصاص داده اند.

تغيير مديريت سرويس دهنده هاي وبلاگ فارسي که از سه سرويس دهنده اصلي پرشين بلاگ،بلاگ اسکاي و بلاگفا و چندين سرويس دهنده کوچک تر تشکيل شده اند در ماه هاي اخير بخش ديگري از فعاليت هاي نهادهاي مامور مقابله با کاربران اينترنت را تشکيل مي دهد. در اين راستا طلاب و اعضاي بسيج دانشجويي براي ورود به وبلاگ نويسي و راه اندازي سايت هاي اينترنتي مورد تشويق قرار مي گيرند تا جايي که برخي از نهادها و مراکز دولتي اقدام به برگزاري دوره هاي اختصاصي وبلاگ نويسي و راه اندازي وب نگاري براي طلاب و نيروهاي نزديک به دولت کرده اند.

در تازه ترين مورد دفتر دفتر امور زنان سپاه پاسداران، با هزينه و تبليغات بسيار از جمله تبليغات شهري و تلويزيوني اقدام به برگزاري همايشي با عنوان "زنان و اينترنت در هزاره سوم" در روزهاي هشتم و نهم آبان کرده است. به گفته مسئولان برگزاري اين همايش که از حمايت مالي ده ها سازمان و زارتخانه دولتي برخوردار بوده، "ارتقاي سطح آگاهي ودانش زنان"، "افزايش فرصتهاي اشتغال زنان"، "حفظ كيان خانواده"، "تبيين جايگاه زن در نظام اسلامي"، "ترويج ارزشهاي ديني و اخلاقي"، "تسريع در انتقال و تبادل اطلاعات ميان زنان مسلمان" و "افزايش مشاركت زنان در عرصه فن آوري اطلاعات" از جمله اهداف برگزاري اين همايش بوده است. اگرچه هدف اصلي برگزاي اين همايش بررسي فرصت ها و تهديدهاي پيش رو براي زنان در اينترنت بوده اما آن گونه که از برخي محورهاي اعلام شده بر مي آيد بررسي تهديدهاي اينترنت بيشتر مورد نظر بوده است. "خانواده، اينترنت و تهديد نظام‌هاي ارزشي و اخلاقي"، "ابزارهاي قدرت، انحصار اطلاعات و جنبش‌هاي زنان"، "اينترنت، بازي‌هاي نرم‌افزاري و استفاده‌هاي اعتيادآور"، "اينترنت، امنيت و حريم خانواده و شئونات زنان"، "زنان، فعاليت‌هاي اينترنتي، چالش‌ها و محدوديت‌هاي پيش‌رو"، "اينترنت و كاربرد آن در فرهنگ‌سازي ديني و اخلاقي"، "اينترنت و كاربرد آن در معرفي جايگاه زن در اسلام"، "اينترنت، زنان و محصولات صاحب نام در فرهنگ‌سازي ديني و اخلاقي" برخي از سرفصل هاي همايش" زنان و اينترنت در هزاره سوم" است.

خبر جالبي که روز گذشته روزنامه سرمايه از اين همايش منتشر کرد، اين بود که کليه مقالات همايش زنان و اينترنت توسط مردان ارائه شده است. به نوشته سرمايه "در سالن همايش زنان و اينترنت در هزاره سوم تا چشم كار مي‌كرد زنان را مي‌ديدي. اما در فهرستي كه به عنوان برنامه اين همايش دو روزه در اختيار شركت‌كنندگان قرار گرفته بود نامي از زناني كه بخواهند مقاله‌اي ارايه دهند، وجود نداشت". مهرشاد شبابي، رييس همايش در پاسخ به عدم حضور زنان ارايه‌كننده مقالات گفته که "اين سئوال را نبايد از من بپرسيد، بايد از خود زنان بپرسيد". او اما تاكيد كرد كه مقالات ارسال شده به دبيرخانه همايش را زنان نوشته بودند ولي عرضه‌كنندگان آن مردان هستند: "فعاليت‌هاي علمي را زنان انجام مي‌دهند، اما عرضه‌كنندگان آن مردان هستند". به گفته شبابي "از ميان 17 مقاله‌اي كه قرار است عرضه شود 9 مقاله مربوط به زنان است اما آن‌ها در آخرين دقايق از ارايه آن خودداري كرده و به مشتركان و همكاران مردشان سپردند".

رسانه امپرياليسم فرهنگي

وزير ارتباطات که بالاترين مقام دولتي در حوزه آي تي نيز به شمار مي رود در اين همايش ضمن اعلام رسيدن آمار کاربران ايراني به يازده ميليون، اظهارات يک مقام نيروي انتظامي را درباره مراجعه هشتاد در صد از کاربران ايراني به سايت هاي غير اخلاقي رد کرد و گفت: "گفته مي شود رجوع به سايت هاي مستهجن جهان كمتر از دو يا سه درصد است و در كشور ما اين رقم كمتر از پنج درصد است و اين در حالي است كه رجوع به منابع علمي و دانش بشري از طريق اينترنت قابل توجه تر است و نشان دهنده اين موضوع است كه بشر هوشيارتر شده و متوجه اهم مسائل مرتبط شده است".

محمد سليماني البته در بخش ديگري از سخنانش از" شرايط خاصي" سخن گفت که "بر فضاي واقعي و فيزيكي حاكم است" و به همين دليل خواستار تلاش هاي "خاصي" براي در دست گرفتن توليد محتوا در فضاي مجازي شد. همان نکته اي که يحيي رحيم صفوي فرمانده کل سپاه نيز بر آن تاکيد کرده بود: "توليد محتوا اولين رسالت ما در زمينه اينترنت است...با توليد محتوا در فضاى اينترنتى مى توانيم ارزشهاى انسانى، فرهنگى، عدالت اجتماعى و در نهايت آماده سازى انسانها براى مصلح جهانى را تبيين و تبليغ كنيم". او در عين حال با تعميم نظريه تهاجم فرهنگي به اينترنت، گفت: "اروپا و آمريكا از اين طريق سعى در حذف فرهنگى ديگر كشورها و ترويج الگوهاى خود دارند". فرمانده سپاه، در عين حال بر افزايش تلاش براي کنترل اينترنت تاکيد کرد و گفت: "ضمن اينكه جامعه هفتاد ميليونى ايران از مزيتها و فرصتهاى اينترنت بهره مند مى شود، بايد از تهديد و مضرات آن نيز جلوگيرى كنيم". صفوي در عين حال نگراني خود از موقعيت فعلي اينترنت را پنهان نکرد و گفت که"اينترنت رسانه اى در اختيار امپرياليسم فرهنگى است و ما بايد در مقابل جهانى سازى غربى، جهانى سازى مهدويت را مطرح كنيم".

تمام اينها در حالي است که نهادهاي قضايي همچنان به برخورد با نويسندگان سايت هاي اينترنتي ادامه مي دهند و مجلس هم با گزارش چندي پيش مرکز پژوهش ها و متهم کردن کاربران اينترنت به جاسوسي و براندازي نشان داد که در حال تدارک برنامه هايي براي اينترنت است. وزارت ارتباطات در ماه هاي اخير چندين دستورالعمل درباره چگونگي ارائه سرويس اينترنت صادر کرده و علاوه بر ممنوع کردن سرعت بيش از 128 کيلو بيت براي کاربران ايراني، در تلاش است تا ارائه اينترنت را به انحصار خود در آورد؛ و اين علاوه بر راه اندازي فيلترينگ هوشمند از سوي اين وزارتخانه است.

/ 0 نظر / 13 بازدید