بخشنامه محرمانه شوراي عالي امنيت ملي به رسانه ها:

اختصاصي روز - دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي در بخشنامه اي محرمانه به مطبوعات و رسانه‌ها به آن ها اعلام كرده است كه حق انتشار هيچ خبري را در خصوص شبكه ماهواره‌اي "صبا" (شبکه حزب "اعتماد ملي" متعلق به همفکران مهدي كروبي) ندارند.

به گزارش خبرنگار روز از تهران، در اين بخشنامه كه به صورت فكس براي همه رسانه ها و مطبوعات ارسال شده، قيد گرديده كه ممنوعيت فوق، از تاريخ دريافت لازم الاجرا خواهد بود.

اين بخشنامه سانسور در زماني به مطبوعات ارسال شده كه تنها چند ساعت تا زمان اعلام شده افتتاح اين شبكه باقي بود. پيشتر، معاونت مطبوعاتي و تبليغاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در بخشنامه اي به مراكز تبليغاتي كشور از آنها خواسته بود كه به هيچ عنوان به اين شبكه آگهي تبليغاتي ندهند و در صورت تخلف از اين بخشنامه با آنها برخورد خواهد شد. اين در حالي است كه بعضي مراكز داخلي در حال حاضر نيز به برخي شبكه هاي تلويزيوني ماهواره‌اي خارج از کشور آگهي مي‌دهند.

اين در حالي بود که در آخرين ساعت هاي باقي مانده تا پخش برنامه هاي "صبا"، همچنين ماموران امنيت پرواز مستقر در هواپيماي مسير تهران – دوبي، جلوي خروج فيلم هاي ضبط شده در تهران از هواپيما را (براي پخش ماهواره اي از طريق دوبي) گرفته بودند. ممانعتي که هرچند با دخالت شخص کروبي، نهايتاً رفع شد، اما تاخيري در زمان پيش بيني شده براي رسيدن فيلم ها به دنبال داشت.

قرار شد که به جای شب يلدا، شبکه صبا با يک روز تاخير آغاز به کار کند. اما روز بعد بهروز افخمي مدير شبکه صبا اعلام کرد يک کارمند منطقه آزاد رسانه هاي دوبي (مديا سيتي فري زون) با دفتر صبا در تهران تماس گرفته و اعلام کرده که برنامه هاي تلويزيوني اين شبکه قابل پخش نيست.

افخمي با تاکيد بر اينکه "بايد بررسي شود که مشکل عدم پخش برنامه هاي صبا سياسي يا فني بوده است تا بتوان در اين خصوص تصميم گيري کرد" به نقل از سران حزب اعتماد ملي متذکر شد: "اگر پخش برنامه هاي اين شبکه نيازمند تغيير مرکز پخش از دوبي به يک کشور ديگر باشد اين موضوع را در دستور کار قرار مي دهيم تا فعاليت صبا آغاز گردد."

فشارها

محمدعلي ابطحي معاون پارلماني رييس جمهور سابق، اخيراً در وبلاگ خود در گزارش بخشي از اظهارارات مهدي کروبي خطاب به اعضاي حزب اعتماد ملي در يک جلسه تشکيلاتي اين حزب آورده: "آقاي کروبي ... مي گفت حساسيت و فشار براي جلوگيري از راه اندازي اين تلويزيون خيلي زياد است. ولي به خاطر اينکه روحيه شما شکسته نشود، توضيح نمي دهم." ابطحي در ادامه بدون توضيح بيشتر آورده: "وقتي هم که من فهميدم چه مسايلي پشت پرده بوده که اين تلويزيون راه اندازي نشود به آقاي کروبي حق دادم که آن را به دست اندر کاران انتقال نمي دهد."

نوع و منشاً اقدامات هدايت کنندگان "تلاش هاي پشت پرده" (که حدس زدن ماهيت آنها دشوار نيست) در جهت به بن بست كشاندن تلاش ها براي راه‌اندازي شبکه ماهواره اي جديد، حکايت از آن دارد كه ساخت قدرت در ايران، مصمم است تا شبكه "صبا" پيش از راه‌اندازي در محاق نوعي توقيف غيررسمي برود. درست همان طور که پيشتر، محافظه کاران با اعمال فشار بر دولت هلند، مانع از اجراي پروژه روزنامه نگاران ايراني مقيم خارج از ايران براي تاسيس يک شبکه تلويزيوني ماهواره اي فارسي زبان شده بودند.

/ 0 نظر / 14 بازدید