احمدي نژاد هاشمي رفسنجاني را به خودشيريني براي دشمن و بي تقوايي متهم کرد

بازتاب به انتشار نامه آيت الله خميني درخصوص پايان جنگ همچنان ادامه دارد و در اين ميان محمود احمدي نژاد براي بار دوم با انتقاد از هاشمي رفسنجاني، او را به خودشيريني براي دشمن و بي تقوايي متهم کرد. احمدي نژاد که روز سه شنبه در مراسم تحليف دانشجويان علوم انتظامي سخن گفته ، بدون اينکه به محتواي نامه وصحت وسقم آن بپردازد وموارد مطرح شده درآن را به چالش بخواند، سخنان هاشمي را اينچنين مورد ارزيابي قرار داده است: "متاسفانه بعضي ها در داخل كشور با خود شيريني براي دشمنان و تلخ كردن كام مردم مسائلي را مطرح مي‌كنند كه ارتباط به امروز ندارد."

در پي اين موضع گيري احمدي نژاد، فاطمه رجبي همسر سخنگوي دولت او هم در مقاله اي در سايت انصار حزب الله با عنوان اين که "انتشار اين نامه حيثيت نظام را بازيچه «قدرت و ثروت» قرار داده است" نوشت: "دفتر يا مركزي كه اين گونه چوب حراج به منافع و مصالح ملي مي‌زند،‌ صلاحيت نگهداشتن اسرار نظام را ندارد و به نظر مي‌رسد بايد هرچه زودتر كليه اسناد طبقه‌بندي شده ملي را از دست كساني كه براي ثبات و بقاي «قدرت» هر عملي را خودسرانه انجام مي‌دهند، خارج كرد".

احمدي نژاد که طي ماه هاي گذشته، تلاش کرده است بگويد ايران براي هرگزينه اي آماده است وهراسي ازحمله نظامي ويا تحريم هاي آمريکا ندارد، اشاره کرده است: "قواي نظامي و انتظامي ما در اوج آمادگي هستند، دولت و خدمتگزاران پا به ركاب ملت هستند و رهبري نظام سربلند و سرافراز ايستاده است." طي ماه هاي گذشته دو مانور سراسري درکشور برگزار شده است که درآنها تلاش شده است آمادگي نيروهاي رزمي ايران به نمايش گذاشته شده است. احمدي نژاد گفته است: "كساني كه با خود خواهي و بي‌تقوايي بخواهند عظمت امام راحل و ملت ايران را با بازي هاي سياسي خود زير سوال ببرند، محكوم به شكست هستند. هر كس بدون تقوا براي غير خدا و بدون اتكا به ملت ايران بخواهد حركتي انجام دهد در حين اجراي تصميم و در آينده شكست خورده و ذليل است."

احمدي نژاد درحالي اين سخنان رابرزبان مي اورد که سعيد رجايي خراساني نماينده وقت ايران درسازمان ملل گفته است وضعيت جبهه هاي جنگ آنچنان بوده است که وقتي مسئولين هم به جبهه مي رفتند روحيه خود را مي باختند و به همين جهت بوده است که ايران قطعنامه 598 را پذيرفته است. موضوعي که تاييدي است بر نامه نوشته شده توسط محمد خاتمي که محسن رضايي گفته بود که دراين نامه وي اشاره کرده است که مردم وبسيجي ها ميلي به ادامه جنگ ندارند.

دراين ميان سردار رشيد، معاون تحقيقات بنياد حفظ آثار و ارزشهاي دفاع مقدس، موضوع را اززاويه ديگري مورد بررسي قرار داده است: "اصرار وجود دارد كه نشان داده شود وضعيت كنوني ما در عرصه‌ي بين الملل بحراني است، اما به نظر من چنين نيست. ما الان تنها يك نزاع ديپلماتيك داريم و اين بحران محسوب نمي شود. يعني وارد وضعيت با ثبات در عرصه‌ي بين الملل شده‌ايم و در اين عرصه شفاف سازي مسايل جنگ قابل توجه است. وي درادامه آورده: "برخي مسايل مربوط به جنگ پيش از اين مطرح نمي شد، چون پتانسيل دفاعي كشورمان را به چالش مي كشيد و اين بحران ساز بود، اما امروز اين چالش وجود ندارد. علاوه بر اين كه مي تواند منشاء يك حركت اصلاحي هم باشد." او نگراني محافظه کاران را اين چنين موردارزيابي قرار داده است: "برخي معتقدند كه ممكن است شفاف سازي برخي مسايل جنگ در انتخابات خبرگان تاثير منفي بگذارد، كه به نظر من اين چنين نخواهد بود. مباحثي كه امروز مطرح مي شود در سطح نخبگان سه انديشه در حوزه جنگ است. يك سر شاخه‌ي انديشه آقاي هاشمي رفسنجاني است كه با اقدام اخير اين انديشه ابراز شده است. سر شاخه‌ي ديگر انديشه آقاي محسن رضايي است كه آن هم جسته و گريخته ابراز شده است، اما سرشاخه‌ي سوم مهندس ميرحسين موسوي است كه تاكنون سكوت كرده است. ما در سال هاي آخر دولت آقاي هاشمي ديداري خصوصي با مهندس موسوي داشتيم كه در آنجا ضمن تاكيد برادامه سكوت تنها به ذكر چند نكته جنگ، آن هم به صورت خصوصي پرداخت كه شايد روزي صلاح بدانند و آن را بيان كنند." موضوعي که نشان مي دهد اين رشته سردراز دارد واين داستاني است که تازه آغاز شده است.

محسن آرمين، نماينده مجلس ششم، ماجراي نامه را همراه با نگاهي معطوف به مصالح ومنافع ملي دانسته و اينکه برخي تا حد شک دراصالت آن پيش رفته اند را به اين نکته ارجاع داده که "نامه يك سند محرمانه نبوده است. سال 68 اين نامه در جمع 40، 50 نفر از مسوولان رده بالاي كشور قرائت شد، سپس با توجه به نقش مهم مجلس در آن زمان در جلسه غيرعلني مجلس براي نمايندگان قرائت شد."

او کساني که خود را طرفدار آيت الله خميني معرفي مي کنند را داراي رفتاردوگانه دانسته و تاکيد کرده: "بايد تاسف خورد از اينكه برخي مخالفان انتشار اين نامه عليرغم اطلاع از اين مساله وانمود كرده‌‏اند كه صحت انتساب نامه به امام محل ترديد دارد، به اين ترتيب در جهت سانسور كردن امام حركت كردند. جالب است اين افراد كساني هستند كه بيش از ديگران سنگ امام و انديشه‌‏هاي او را به سينه مي‌‏زنند و ديگران را به دوري از آرمان‌‏ها و انديشه‌‏هاي امام متهم مي‌‏كنند. در اين زمينه دوستان كيهان گوي سبقت را از ديگران ربوده‌‏اند."

از سوي ديگر، در حالي که روزنامه کيهان روزسه شنبه گذشته مدعي شد هاشمي رفسنجاني نامه محرمانه آيت الله خميني را منشتر کرده است، برخي سايت اي خبري داخلي فاش کردند که اين نامه پيشتر نيز منتشز شده و مشخصا در مجموعه خاطرات آيت الله منتظري نيز درج شده است. موضوعي که خود هاشمي نيز به آن اشاره کرده و آورده بود که "اين نامه پيش ازاين درسايت هاي اينترنتي چاپ شده بود".

بنا بر يادآوري خبر گزاري ايلنا، نامه ياد شده درپايان جلد دوم کتاب خاطرات آيت الله منتظري، درضميمه 137 ودرصفحه 1132 موجود است.
(آدرس وب سايت آيت الله منتظري: www.amontazeri.com )

سعید واشقانی فراهانی ; ۱:۱٩ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٢ مهر ۱۳۸٥